بخش خدمات

کمپین تبلیغاتی
  • کمپین تبلیغاتی

کمپین تبلیغاتی

کمپین تبلیغاتی از جمله‌ی واژه‌هایی است که این روزها زیاد به کار برده می‌شود. معمولاً مهم‌ترین صفتی که در توصیف کمپین های تبلیغاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، حجم ریالی کمپین است. بارها می‌شنویم که فلان شرکت، یک کمپین تبلیغاتی ده میلیاردی اجرا کرده است. یا شرکت دیگری، با وجود علاقه به اجرای کمپین های تبلیغاتی، بودجه کافی برای اجرای آنها در اختیار ندارد.

ارزشمندترین منابع (زمان، مردم و پول) همیشه کمیاب ترین منابع هستند. زمان های کم و محدودی برای استفاده آن وجود دارد، همچنین به اندازه کافی برای انجام کارها و یا پول کافی برای انجام دادن هر آنچه دوست داشتید انجام دهید وجود ندارد. مواردی که برای انجام و اجرا در نظر گرفته اید از آنچه شما فکر می کرده اید بیشتر زمان و هزینه می برند. برنامه ریزی کمپین تبلیغاتی کمک می کند تا این منابع محدود را به طور موثری هدف قرار دهید. اما مهم ترین قانون در مورد برنامه کمپینِ تبلیغاتی این است که حتما باید نوشته شود و اینکه ما با توجه به حدس های ذهنی خود بخواهیم در سازمانمان به اجرای یک برنامه تبلیغاتی بپردازیم، روشی است ابتدایی که در ۹۹ درصد سازمانها اتفاق می افتد. شما قبل از اینکه برنامه را شروع کنید باید بدانید می خواهید به کجا و به چه عددی برسید. کمپین های تبلیغاتی متناسب با نیازهای مشتریان  نوع محصول یا خدمت، چشم انداز کوتاه مدت و بلند مدت سازمان برنامه ریزی و در بازه های زمانی خاص اجرا می شوند و اجرای این روش ها به شما کمک می کند تا منابع سازمانی تان را بهینه تر مصرف کنید و نرخ بازگشت سرمایه (ROI) بهتری داشته باشید.

هدف یک کمپین تبلیغاتی:

۱- کسب سهم بازار

۲- حفظ و گسترش سهم بازار

۳- تداوم حضور و یادآوری

۴- معرفی الگوهای مصرف و عادات جدید

۵- ساختن یک جایگاه متفاوت

تبلیغات می تواند از شیوه های متفاوتی برای ارسال پیام استفاده کند و همواره استراتژی های مختلف و رسانه های زیادی برای هر موقعیتی وجود دارد: 

– تبلیغات در رسانه

– تبلیغات در محل فروش و ارایه کالا

– شرکت در نمایشگاه ها

– حمایت مالی

– ترویج فروش

– بازاریابی مستقیم

– پروژه های روابط عمومی

مهمترین مرحله اجرایی یک برنامه تبلیغاتی از این نقطه (کمپین) آغاز می شود.کمپین تبلیغاتی مجموعه ای از اتفاق های نامرتبط نیست. بلکه عبارت از فعالیت های تبلیغاتی چند جانبه برنامه ریزی شده، مداوم و مرتبط با یکدیگر، با "هدف" مشخص و برای "مخاطب" مشخص است. یک کمپین تبلیغاتی موثر و مفید بر اساس اطلاعات دقیق و کامل طرح ریزی می شود.

– این اطلاعات مجموعه ای است از اطلاعات صاحب کالا، بازار، رقبا، فروشندگان و مصرف کنندگان.

– از جمله یافته های بسیار مهم تحقیقات بازار، اطلاعاتی است که به کمک آن می توان «جایگاه» یک کالا را بین مخاطبین(عاملین فروش و مصرف کنندگان) جویا شد.

– این اطلاعات برای انتخاب مسیر در طرح ریزی کمپین، نیز خلق و تولید پیام بسیار راهگشاست. 

یک کمپین تبلیغاتی هدایت شده باید:

۱٫ اهداف تبلیغات را به وضوح بیان کند.

۲٫ بگوید که چه پیامی با چه مخاطبی و در چه دوره ای از زمان و با چه بودجه ای و به چه منظور ارتباطی فرستاده می شود؟

۳٫ همه عناصر متشکله برنامه تبلیغات و ارتقاء فروش(تبلیغات در رسانه، تبلیغات در محل فروش، ترویج فروش، بازاریابی مکاتبه ای مستقیم، حمایت مالی، روابط عمومی…..) را جزیی از برنامه منسجم بازاریابی بداند و آنها را به صورت موازی و هم زمان به کار گیرد.

۴٫ بودجه مناسب برای اجرای آن را مشخص نموده باشد.

۵٫ زمان اجرای آن را معین نماید.

هر چند روش ثابتی برای مدیریت و اجرای یک کمپین تبلیغاتی وجود ندارد، ولی بر مبنای تجارب قبلی، دفاتر تبلیغاتی و کانون های تبلیغات در دنیا معولا از چند الگوی اصلی پیروی می کنند و با توجه به نوع سفارش و هدفگذاری ها یک روش را انتخاب می نمایند ولی آنچه از اهمیت فراوانی برخوردار است قابلیت اجرایی و کاردانی مسئول و مدیر کمپین در مواجهه و حل مسائلی مانند: عدم هماهنگی بخش های مختلف، تصحیح خطاها، تاخیرهای زمانی، تغییرات اجباری اعضای تیم، تغییر وظایف اعضاء، تغییر ناگهانی استراتژی، تغییرات برنامه ها در رسانه ها و … می باشد.

مسلما کمپین تبلیغاتی یک شرکت، الهام گرفته از برنامه کلی شرکت و خصوصا اهداف بازاریابی آن می باشد. برنامه ریزی درست به عنوان اولین قدم باعث می شود تا از کوتاهترین و مناسبترین راه به نتیجه مورد نظر دست یافت. در زمان برنامه ریزی باید فاکتورهایی مثل: بودجه تبلیغات، وضعیت بازار، وضعیت رقبا و اهداف تبلیغات را در نظر داشت. اجرای یک کمپین تبلیغات مستلزم صرف هزینه است، شرکت ها به منظور کسب نتایج مورد نظرشان و افزایش بازده هزینه می کنند، بنابراین یک کمپین تبلیغات بر اساس ارزش و اهمیت نتایج حاصل از آن مورد ارزیابی قرار می گیرد. شرکت های خصوصی معمولا از قبل هیچ بودجه مشخصی اعلام نمی کنند و در صورت توافق مبالغ لازم را برای آن اختصاص می دهند. بنابر این توجیه و رایزنی با سفارش دهنده از اهمیت بالایی در زمان برنامه ریزی برخوردار است.

بطور خلاصه کمپین تبلیغات برنامه ریزی هماهنگ و منسجم در شاخه های مختلف تبلیغات به همراه اجرای آنها بصورت یک مجموعه مرتبط و با زمانبندی مشخص به منظور تاثیر گذاری بهتر و پیشبرد اهداف بازاریابی و فروش می باشد که کلیه عملیات فوق به یک شرکت ارائه کننده خدمات تبلیغاتی و یا یک شخص دارای صلاحیت محول می شود تا با تشکیل یک تیم عملیاتی و بکارگیری متخصصان مختلف و استخدام رسانه ها و ابزارهای ارتباط جمعی و … کمپین تبلیغاتی را برنامه ریزی و اجرا نماید.

گروه بازرگانی فرتاک تجارت با دارا بودن تیم متخصص و تحصیلکرده و خلاق خود و با شناخت کافی از روش های تبلیغاتی و نیازهای بازار، توانایی مدیریت کمپین تبلیغاتی شما و معرفی و تبلیغ محصولات و خدمات شما را در داخل و در خارج از ایران دارا می باشد.